Достапни линкови

Тимошенко треба да се лекува надвор од затворот


Јулија Тимошенко за време на судењето во Киев.
Укринскaтa Народнa правобранителка Нина Карпачева соопшти дека поранешната премиерка Јулија Тимошенко, која се наоѓа во затвор, има сериозни здраствени проблеми и потреба да се лекува надвор од затворот. Таа вели дека при посетата на Тимошенко во затворот била шокирана од тоа што поранешната премиерка била премногу слаба за да стане од кревет. Правобранителката не соопштила што е причината за состојбата на Тимошенко, бидејќи тоа е „медицински тајна“.

Тимошенко беше осуденa минатиот месец на седум години затвор за злоупотреба на власта. Таа е во затвор од 5 август.
XS
SM
MD
LG