Достапни линкови

Јорданскиот крал во посета на Западниот Брег


Јорданскиот крал Абдула денеска е во посета на Западниот Брег на разговори со палестинскиот лидер Махмуд Абас. Посетата на Абдула, прва по една декада, е со цел да се најдат начини за прекинување на поделбите меѓу палестинците, односно меѓу претседателот Абас и милитантите од Хамас. Предвидено е Махмуд Абас неделава да разговара со лидерот на Хамас, Калед Машал, под чија контрола е Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG