Достапни линкови

Чеченските милитанти и се закануваат на Турција


Лидерот на чеченските милитанти Доку Умаров и се закани на Турција со одмазда откако на турска територија беа убиени неколкумина милитанти од Кавказот. Умаров, во видео порака, тврди дека руски агенти ги убиле кавказките милитанти, а турските тајни служби тоа го толерирале.
Станува збор за случајот од септември кога пред џамија во Истанбул беа убиени 3 лица од кавказот, за кои руските власти соопштија дека биле учесници во бомбашкиот напад врз аеродромот во Москва.
XS
SM
MD
LG