Достапни линкови

Уапсен осомничен за тероризам во Њујорк


Градоначалникот на Њујорк Макл Блумберг
Властите во Њујорк соопштија дека е уапсен човек, кој е осомничен за планирање терористички напад врз војниците кои се враќаат од Ирак и Авганистан. Осомничениот 27 годишен Хозе Пиментел е американски државјанин и е уапсен во саботата во околината на Менхентен. Градоначалникот на Њујорк Макл Блумберг го опиша осомничениот како „ симпатизер на Ал Каеда“, но изјави дека немал директни контакти со терористичката организација. Судот соопшти дека осомничениот ќе се соочи со три обвиненија поврзани со тероризам.
XS
SM
MD
LG