Достапни линкови

Најмалку 13 луѓе загинале во Њу Делхи при пожар


Libya -- Smoke rises from the center of the coastal city of Sirte, 13Oct2011
Најмалку 13 луѓе загинале, а 33 се повредени во пожар, за време на верска свеченост во индискиот град Њу Делхи, соопшти индиската полиција.
За време на инцидентот на верската молитва имало околу 5.000 евнуси, соопштил организаторот на свеченоста.
Според властите,причина за инцидентот, најверојатно е краток електричен спој, кој презизвикал оган ,што брзо се проширил низ целиот шатор, долг околу 30 метри.
Се проценува дека во Индија има околу 700 илјади евнуси кои живеат од просење, играње по свадби и благословување на новороденчиња. Тие често се цел на дискриминација.
XS
SM
MD
LG