Достапни линкови

Дијалогот меѓу Белград и Приштина денеска продолжува


Борислав Стефановиќ и Едита Тахири.
Во Брисел денеска треба да продолжат разговорите меѓу Белград и Приштина под покровителство на ЕУ.
Српската делегација ја предводи Борислав Стефановиќ, а косовската Едита Тахири.
Стефановиќ изјавил дека на денешниот сотанок ќе се разговара за универзитетските дипломи и регионалното преставување на Приштина, а најверојатно и за решението за премините Брњак и Јариње на северот од Косово.
Косовската влада пак, соопшти дека ќе се разговара за примената на постигнатите договори во областите телекомуникации, енергетика, и регионала соработка, а очекуваат да се започне и разговор за интегрираното управување со границата.
XS
SM
MD
LG