Достапни линкови

ЕУ и НАТО задоволни од апсењето на синот на Гадафи


Саиф ал-Ислам Гадафи, син на убиениот либиски водач Моамер Гадафи.
Европската унија и НАТО го поздравија апсењето на Саиф ал-Ислам, син на убиениот либиски водач Моамер Гадафи, и повикаа на негово правично судење. Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон побара Саиф ал-Ислам да му биде предаден на Меѓународниот кривичен трибунал во Хаг. Апсењето на синот на либискиот диктатор беше поздравено и од британскиот премиер Дејвид Камерон, кој исто така повика на судење „во согласност со меѓународните норми“.
XS
SM
MD
LG