Достапни линкови

Клинтон: Сирија пред граѓанска војна


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Сирија би можело да влезе во граѓанска војна, но таа не предвидува дека меѓународната заедница би интервенирала на ист начин како и во Либија. Претходно шефот на француската дипломатија Ален Жипе побара од Советот за безбедност на ОН да дејствува против сиријскиот претседател Башар ал Асад поради неговата брутална репресија врз антивлaдините демонстранти.
XS
SM
MD
LG