Достапни линкови

Постигната согласност за Евро-азиска економска унија


Претседателите на Русија, Белорусија и Казахстан, Дмитриј Медведев, Александар Лукашенко и Нурсултан Назарбаев денеска во Москва постигнаа согласност за првиот чекор кон формирање Евро-азијска Економска Унија.
Тројцата лидери потпишаа декларација за натамошна економска интеграција меѓу нивните земји, кои веќе имаат царинска унија.
Евро-азијската Економска Унија, ќе биде отворена и за сите други земји од поранешниот Советски Сојуз, кои ќе сакаат да се приклучат.
XS
SM
MD
LG