Достапни линкови

САД- со напад врз Иран може да биде погодена светската економија


Американскиот државен секретар за одбрана Леон Панета изјави дека расте загриженоста околу последиците од каква било воена акција против Иран, додека траат разговорите со Израел.Тој кажа дека во случај на напад врз Иран може да има последици врз светската економија и дека тоа ќе ја врати назад иранската нуклеарна програма, за која таа земја вели дека е за мирољубиви цели. Панета денеска треба да присисуствува на безбедносен форум во Канада каде ќе има билатерални разговори со израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак.Тензиите околу иранската нуклеарна програма се зголемија откако Меѓународната Атомска енергија во извештајот од минатата недела предупреди дека Техеран работи на производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG