Достапни линкови

Аеродромот во Загреб ќе биде блокиран од штрајк на вработените


Дејноста на главниот аеродром во Хрватска, „Плесо“ крај Загреб, може да биде сериозно нарушена заради штрајк на вработените, соопштија агенциите. Синдикатите повикаа на запирање на работата меѓу 11 и 16 часот откако раководството ги отфрли предлозите за промени во колективниот договор, кои според синдикатите ќе ги заштитат правата на работниците ако аеродромот се даде под концесија на нов оператор.
XS
SM
MD
LG