Достапни линкови

Два месеци „Окупирај го Вол Стрит“


Протести во Зукоти Паркот во Њујорк, откако полицијата ги урна шаторите во кои кампуваа демонстрантите на 15 ноември 2011 година.
Стотици демонстранти од движењето „Окупирај го Вол Стрит“ денеска маршираа низ финансискиот кварт на Њујорк, одбележувајќи два месеци од протестите против економската нееднаквост. Полицијата уапсила меѓу 50 и 60 демонстранти што се обиделе да ги блокираат улиците околу њујоршката берза. Градските власти изјавија дека очекувале десетици илјади луѓе на протестите. Се очекуваат протести и во другите градови во САД. Полицијата пред два дена ги урна шаторите во кои кампуваа демонстрантите во Зукоти Паркот во Њујорк.
XS
SM
MD
LG