Достапни линкови

Прва успешна кинеска мисија за маневрирање во орбитата на земјата


Архивска фотографија: Лансирањето на ракета што го носи леталото Шенжу 7 од Сателитскиот лансирен центар Џиукан на 25 септември 2008 година.
Кинеското вселенско летало Шенжу 8 денеска слета во пустината Гоби по завршувањето на првата успешна кинеска мисија за маневрирање во орбитата на земјата. Додека беше во орбитата, леталото се прикачи на кинеската мини вселенска лабораторија Тиангонг-1, отворајќи го патот астонаути да ја посетат лабораторијата наредната година. Кина се надева дека до крајот на деценијата ќе успее да направи целосна вселенска станица.
XS
SM
MD
LG