Достапни линкови

Одложен британскиот извештај за војната во Ирак


Објавувањето на извештајот на официјалната британска истрага за војната во Ирак е одложено за најмалку шест месеци поради дебатите околу пристапот до тајните документи. Претходно беше соопштено дека извештајот за британската улога во ирачката војна ќе биде објавен до крајот на годинава. Истрагата беше покрената откако во јули 2009 година британските сили се повлекоа од Ирак.
XS
SM
MD
LG