Достапни линкови

Студентски собир во Атина


Околу 7 илјади грчки полицајци денеска се распоредни во Атина пред традиционалниот годишен студенски собир во сеќавање на востанието во 1973 година кое доведе до симнување на грчкиот воен режим. Властите страхуваат дека митингот би можело да прерасне во протест и нереди против мерките за штедење, неопходни за излегување од должничката криза. До ова доаѓа само 24 часа откако новата влада на национално единство на премиерот Лукас Пападимос доби доверба во парламентот.
XS
SM
MD
LG