Достапни линкови

Талибански напади во Кабул


Од состанокот на Лоја Џирга во Кабул
Авганистанските власти соопштија дека денеска експлодирала граната во близина на местото каде што се одржува состанокот на старешните познат како Лоја Џирга во Кабул. Слични напади имаше и вчера и за нив одговорноста ја презедоа талибанците. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на состонокот на кој учествуваат 2 илјади старешини ги обелодени условите за натамошното американско воено присуство откако НАТО силите ќе ја напуштат земјата кон крајот на 2014 година.
XS
SM
MD
LG