Достапни линкови

Целосни прегледи да се види дали Младиќ е способен за судење


Ратко Младиќ пред Хашкиот трибунал.
Хашкиот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија денеска нареди, генерал Ратко Младиќ, кој е обвинет за геноцид и воени злосторства, да биде подложен на целосни лекарски прегледи, да се види дали е способен за да го следи судењето. Младиќ тврди дека е „сериозно болен“. Тој беше примен во болница за да се лекува од пневмонија во октомври и беше премногу болен да присуствува на прелиминарното сослушување на 10 ноември.
XS
SM
MD
LG