Достапни линкови

Обама објави дека САД го зголемуваат военото присуство во Австралија


Американскиот претседател Барак Обама и австралиската премиерка Џулија Галард при пристигнувањето на Обама во Австралија.
Американскиот Претседател Барак Обама денеска во Канбера на прес конференцијата со премиерката Џулија Џилард објави договор за зголемување на американското воено присуство во Австралија.
Според договорот 25 маринци ќе бидат стационирани во северниот дел на земјата со можност нивниот број да се зголеми на 2500 во рок од 5 години.
На овој чекор се гледа како на контра тежа на зголеменото кинеско влијание на Пацификот. Обама утре ќе има обраќање пред Парлементот на Австралија.
XS
SM
MD
LG