Достапни линкови

Албанија со највисок државен долг во регионот


Спикерката на албанскиот Парламент Џозефина Топали
Албанија, според Светската Банка, е земја со највисок државен долг во регионот.
Во извештајот на Банката се наведува дека тој во моментот изнесува 59,4 проценти од бруто домашниот производ на земјата.
Светската банка предупредува дека ситуацијата во не е оптимистичка
Иако банките се ликвидни, тие се повеќе се соочуваат со ризик поради високиот раст на лошите кредити, се наведува во извештајот.
Според прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд, економскиот раст на Албанија оваа година ќе се намали на два проценти.
XS
SM
MD
LG