Достапни линкови

САД ќе го зголеми военото присуство во Австралија


Australia - U.S. President Barack Obama kisses Australian Prime Minister Julia Gillard as he arrives in Canberra, 16Nov2011
Американскиот Претседател Барак Обама пристигна во Австралија во посета посветена на стратегиските и економските врски мегу двете сојузнички држави.
Обама денеска во Канбера ќе се состане со Џулија Џилард, а утре ќе има обраќање пред Парлементот на Австралија.
Се очекува Обама да објави и зголемување на американското воено присуство во Австралија.
На овој чекор се гледа како на контра тежа на зголеменото кинеско влијание на Пацификот.
XS
SM
MD
LG