Достапни линкови

Кредит од 134 милиони долари од ММФ за Авганистан


Кабулската банка.
ММФ му одобри на Авганистан заем во вредност од 134 милиони долари, откако една година претходно преговорите за кредитот беа прекинати поради банкарскиот скандал што ја потресе земјата. ММФ лани ја замрзна кредитната програма за Авганистан поради тоа што најголемата приватна банка во земјата, Кабулска банка, потроши стотици милиони долари на лажни и сомнителни кредити. Сега го даваат кредитот зашто оцениле дека владата го довела финансикиот систем во ред.
XS
SM
MD
LG