Достапни линкови

Душанбе - Русија протерува Таџикистанци поради одмазда


Протерување таџикистански мигранти од Москва.
Властите во Душанбе оценуваат дека протерувањето на таџикистански работници од Русија е очигледна одмазда за тоа што оваа централноазиска земја затвори двајца пилоти што работеле за руска фирма. Двајцата пилоти, Русин и Естонец, се осудени на по 8,5 години затвор за шверц. Руските власти вчера соопштија дека ќе протераат околу 300 Таџикистанци поради „медицински причини“.
XS
SM
MD
LG