Достапни линкови

Потенцијалните напаѓачи на данскиот весник се изјаснија како невини


Зградата на весникот Јиландс-Постен во Копенхаген требало да биде мета на нападот.
Тројцата обвинети за планирање бомбашки напад, со помош од Ал Каеда, врз данскиот весник што објави карикатури на пророкот Мухамед во 2005 година, денеска се изјаснија како невини пред судот во Норвешка. За планирање на нападот се обвинети еден Ујгур, ирачки Курд и Узбек што живееле во Норвешка. Тројцата беа уапсени во 2010 година, откако се снабдиле со хемикалиите потребни за изработка на бомба.
XS
SM
MD
LG