Достапни линкови

Белорусија бара смртна казна за напаѓачите од метрото


Обвинетите Димитри Канавалау и Владислав Кавалју се во кафез за време на судењето.
Белоруското обвинителство побара смртни казна за двајцата обвинети за бомбашкиот напад во метрото во Минск, на 11 април годинава, во кој загинаа 15 луѓе, а 200 беа повредени. Обвинителството ги поврза обвинетите Димитри Канавалау и Владислав Кавалју и со други бомбашки напади во земјата. Се очекува судот да ја донесе конечната одлука за неколку денови. Белурусија е единствената држава во Европа во која се уште има смртна казна.
XS
SM
MD
LG