Достапни линкови

Забрзување на изградбата на гасовод од Туркменистан до Индија


Tуркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов.
Туркменистан и Пакистан се договорија да го забрзаат проектот за изградба на гасовод што ќе носи природен гас од Централна до Јужна Азија. Договорот го постигнаа туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов и неговиот пакистански колега Асиф Али Зардари во Исламабад. Планирано е, гасоводот долг 1.680 километри да носи природен гас од наоѓалиштето Даулетебад во Туркменистан, преку Авганистан и Пакистан до Индија.
XS
SM
MD
LG