Достапни линкови

Бибилов води на претседателските избори во Јужна Осетија


Подржувачите на претседателскиот кандидат Анатоли Бибилов
Анатоли Бибилов води по првиот круг на гласање на претседателските избори во грузискиот отцепен регион Јужна Осетија. Бибилов кој има поддршка од Москва и кој моментално е министер за вонредни состојби добил 48,1 насто од гласовите.
На втората позиција се наоѓа поранешната министерка за образование Ала Џиоева која добила 30,7 насто од гласовите.
Бидејќи ниту еден кандидат нема мнозинство, ќе се одржи и втора рунда на гласање.
XS
SM
MD
LG