Достапни линкови

Расипаната сонда за Марс орбитира околу Земјата


Лансирање на ракетата Зенит-2СБ што ја носи сондата за Марс на 9 ноември 2011 на космодромот Бајконур во Казахстан.
Руските вселенски инжинери што се обидуваат да ја поправат сондата за Марс не успеале да воспостават коминикација со леталото. Сондата беше успешно лансирана во средата, но моторите не се вклучија да го испратат леталото на патувањето кон Фобос, една од месечините на Марс, туку тоа остана да орбитира околу Земјата. Ако инжинерите не успеат да го решат проблемот, се очекува сондата да се урне на Земјата за две недели.
XS
SM
MD
LG