Достапни линкови

Бразил во акција против нарко-бандите


Архивска фотографија: Акција на бразилските вооружени сили против нарко-бандите во една фавела во Рио де Женеиро на 19 јуни 2011 година.
Бразилската полиција соопшти дека ја презела контролата врз најголемата фавела во Рио де Женеиро во операцијата што ја водеше против нарко-бандите. Стотици полицајци и маринци поддржани од хелихоптери и воени возила влегле во квартот рано изутрината. Властите соопштуваат дека нема жртви и дека за време на акцијата не е истрелан куршум. Владата сака да ги исчисти сиромашните квартови во Рио де Женеиро, познати како фавели, од нарко-банди во пресрет на Светското фудбалско првенство во 2014 и на Олимпијадата во 2016 година што ќе се одржат во Бразил.
XS
SM
MD
LG