Достапни линкови

Берлускони може да си оди, Италија ги одобри реформите


Сенатот гласа за економските реформи
Италијанските законодавци денеска дадоа конечно одобрување на пакетот економски реформи кои премиерот
Силвио Берлускони ги постави како предуслов за неговата оставка.
Подоцна денеска Берлускони треба пред својот кабинет да објави дека се повлекува и формално да поднесе оставка до претседателот
Џорџо Наполитано.
Се очекува Наполитано да побара од поранешниот европскиот комесар Марио Монти да се обиде да формира нова Владата и да се обиде да го спречи проширување на финансиската криза.
XS
SM
MD
LG