Достапни линкови

Милитант убил седум лица во Казахстан


Градот Тараз во Казахстан
Седум луѓе загинаа денеска при напад на исламски милитант во јужниот дел на казахстанскиот град Тараз. Казахстанското обвинителство соопшти дека меѓу жртвите има 4 членови на безбедносните сили и двајца цивили и дека нападот го извршил следбеник на џихадизмот.
Според минситерството за внатрешни работи напаѓачот преходно ограбил продавница за оружје и притоа го убил чуварот, а при бегството застрелал и двајца полицајци. Додека при детонацијата на експлозивот загинал уште еден полицаец.
XS
SM
MD
LG