Достапни линкови

Ердоган во посета на градовите погодени од земјотресите


Срушени згради при земјотресот во Ерџис
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска го посети источниот дел од земјата, кој во минатите две недели беше погоден од два земјотреса, при што загинаа 640 лица.
Илјадници преживеани од градовите Ерџис и Ван се принудени да живеат под шатори, бидејќи околу 2000 згради се срушија при земјотресите. Турските служби соопштија дека успеале да извлечат уште 30 лица од рушевените на еден хотел.
XS
SM
MD
LG