Достапни линкови

Нов Претседател на Киргистан е Премиерот Алмазбек Атамбајев


Kyrgyzstan -- Prime Minister Almazbek Atambaev, who claimed victory in the country's presidential election, attends a news conference in Bishkek, 01Nov2011
Премиерот Алмазбек Атамбајев, како што е денеска официјално потврдено, е избран за нов Претседател на Киргистан.
Тој на изборите на 30 Октомври добил речиси 63 насто од гласовите.
На второ место е Адакхан Мадумаров лидер на партијата Бутун –Киргистан кој добил 14, 8 насто.
XS
SM
MD
LG