Достапни линкови

Медведев: Русија повеќе да вложува во Арктикот


Дмитри Медведев
Русија мора да ги зголеми вложувањата во Арктикот за да ги заштити своите интереси, изјави денеска рускиот претседател Дмитри Медведев, додавајќи дека Москва се соочува со силна конкуренција од другите земји кои сакаат да ги експлоатираат рудните богатства на Северниот пол. Русија, Соединетите држави, Канада, Данска и Норвешка се обидуваат да ја прошират јурисдикцијата врз делови на Арктикот за кој се верува дека има големи резерви на нафта и гас.
XS
SM
MD
LG