Достапни линкови

Кина: Клинтон се меша во внатрешните работи


Хилари Клинтон
Официјален Пекинг денеска ја обвини американската државна секретарка Хилари Клинтон за мешање во внатрешните работи откако таа изрази загриженост за човековите права во Кина. Клинтон вчера го критикуваше третмант на кинеските власти спрема етничките тибетанци, особено во врска со домашниот притвор за активистот Чен Гуангченг. Тој мина четири години во затвор затоа што се противи на насилната стерилизација во Кина.
XS
SM
MD
LG