Достапни линкови

Сенатори бараат САД да им забрани влез на двајца руски функционери


Aмериканскиot сенатор Бенјамин Кардин(демократ од Мериленд).
Двајца американски сенатори ја повикаа државната секретарка Хилари Клинтон повторно да размисли дали да дозволи посета на двајца руски функционери наводно поврзани со обвинението и смртта на анти-корупционерот Сергеј Магнитски.
Сенаторите Бенјамин Кардин(демократ од Мериленд) и Роџер Викер(републиканец од Мисисипи) побараа од Клинтон итно повторно да ги прегледа апликациите за виза на претставниците на руското министерство за внатрешни работи Татјана Герасимова и Николај Шелепанов. Тие треба да пристигнат во САД наредната недела да разговараат за правата на интелектуална сопственост, што американските трговски власти го опишуваат како голем камен на сопнување за засилување на економсите врски.
XS
SM
MD
LG