Достапни линкови

Осудени тројца босански радикални исламисти


Православна црква во Сараево.
Судот во Босна осуди тројца радикални исламисти на казни до 4,5 години за планирање напади во оваа балканска земја во 2007 и во 2008 година. Тројцата, предводени од Ријад Рустемпашиќ, се прогласени за виновни за планирање напади врз православните Срби и Хрватите-католици за време на нивните верски празници, како и врз мировните сили на ЕУ, ЕУФОР.
XS
SM
MD
LG