Достапни линкови

Атина - Се очекува да биде објавено името на новиот грчки премиер.


Во Атина средбата на лидерите на политичките партии со претседателот на државата на која се очекуваше да биде соопштено името на новиот премиер, е одложена за денеска претпладне, Средбата беше одложена откако Папандреу и Самарас почнаа со разговори со претседателот на државата Каролос Папуљас за нов коалициски кабинет. Веројатно по таа средба ќе биде соопштено и името на новиот премиер кој ќе ја предводи преодната влада. Лидерот на ЛАОС, Јоргос Караџаферис го напушти порано состанокот обвинувајќи ги Папандреу и Самарас за политички игри во кои го вовлекуваат и Папуљас.
XS
SM
MD
LG