Достапни линкови

Нетанјаху - Светот да спречи Иран да развие нуклеарно оружје


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека светот мора да дејствува за да спречи Иран да развие нуклеарно оружје, по објавувањето на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија во кој се вели дека има индиции оти Иран врши тестирања битни за развој на атомска бомба. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги отфрли овие наводи и повтори дека иранската нуклеарна програма е мирнодопска. Тој нагласи дека Иран „нема да се повлече ни за јота од нуклеарните истражувања“.
XS
SM
MD
LG