Достапни линкови

Шведска од догодина се повлекува од Авганистан


Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт на прес-конференција во Кабул во 2010 година.
Шведската влада соопшти дека се договориле со опозицијата, шведските војници да почнат да се повлекуваат од Авганистан до крајот на наредната година. Министерот за надворешни работи Карл Билт соопшти дека Шведска ќе повлече 100 од 500 војници во Авганистан до крајот на 2012, а дека повлекувањето треба да заврши до летото 2014 година. По повлекувањето, во Авганистан ќе останат околу 200 шведски војници за тренинг и подршка на авганистанските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG