Достапни линкови

Карл Билт во посета на Србија


Од средбата Билт-Хоџај во Приштина
Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт денеска ќе престојува во Србија, каде што ќе има средби со највисоките претставниции на оваа земја. Билт вчера беше во Приштина, на разговори со косовскиот премиер Хашим Тачи и со шефот на дипломатијата Енвер Хоџај. По средбите, Билт изјавил дека институциите на Косово треба да је добијат поддршката на граѓаните од северот на Косово и оти таква поддршка може да оствари Приштина и никој друг.
XS
SM
MD
LG