Достапни линкови

Ердоган-ќе продолжат операциите против Унијата на курдски заедници


Turkey -- Turkey's Prime Minister Tayyip Erdogan addresses the media in Ankara, 19Oct2011
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган најави дека операциите против курдското политичко движење Унија на курдските заедници ќе продолжат. Властите ја обвинуваат Унијата дека го контролира целото курдско движење во земјата и дека сака да ги замени институциите на турската држава со сопствени политички организации, посебно во југоистиочниот дел.
XS
SM
MD
LG