Достапни линкови

Бомбаш самоубиец рани најмалку 6 полицајци во Авганистан


Afghan military forces discover large amount of ammunitions from Baghlan province 24Sep2011
Гувернерот на авганистанската провинција Багхлан Муши Абдул Маџид изјави дека бомбаш самоубиец се разнесол себеси пред вратата на куќата на племенски старешина при што биле повредени најмалку 6 полицајци. Племенскиот лидер Мула Алам не бил повреден.
Тој е член на традиционалната Лоја Јирга – Совет на старешни и политичари кој треба да реши за стратегиското партнерство со САД и разговорите со талибанците.
Талибанците се заканија дека ќе ги убијат сите оние кои ќе учествуваат на состанокот на Советот кој треба да се одржи во текот на овој месец.
XS
SM
MD
LG