Достапни линкови

Вол стрит журнал: Ќе се отвори ли Пандорината кутија на Балканот?


The Wall Street Journal
Европа и САД ја отфрлаат можноста за разгледување на границите на Балканот поради стравот од нови меѓуетнички конфликти и крвопролевања, но се чини досегашните недорабирања меѓу косовските Албанци и Срби, го омекнале досегашнот став на меѓународната заедница околу ова идеа.
Ова стои во написот на американски весник Волстрит Џрнал, во кој се оценува дека на овој начин може да се избегне евентуално ескалирање на насилство но и оти реконфигурирање на границите на Косово може да ја отвори „Пандорината кутија на Балканот.
Весникот потсетува на фактот дека поранешниот координатор на Пактот за стабилност во југоисточна Европа, Ерхард Бусек, бил прв западен политичар кој го спомена концептот за промена на границите, а потоа и американскиот републикански конгресмен, Дејна Рорабејкер, уште поконкетно го разви овој концепт, предлагајќи размена на територии и население меѓу Србија и Косово.
XS
SM
MD
LG