Достапни линкови

На Карлос Шакалот ќе му се суди во Париз


France -- Venezuelan terrorist Ilich Ramirez Sanchez, known as Carlos the Jackal, 03Mar2004
На венецуелскиот левичарски милитант Илич Рамирез Санчез, познат во светот како Карлос Шакалот, денеска ќе му се суди во Париз.
62 годишниот Карлос има веќе доживотна казна во Франција за убиство на полицајци во 1975 година.
На ова судење ќе стане збор за бомбашките напади во 1982 и 1983 кога загинаа 11, а беа ранети над 100 лица.
Според обвинителството, овие напади имале за цел да биде извршен притисок врз француските власти да ослободат од затвор двајца соработници на Шакалот и неговата девојка.
Одбраната на Карлос тврди дека обвинителството нема докази.
XS
SM
MD
LG