Достапни линкови

Генерал Молина нов претседател на Гватемала


Guatemala -- The remains in one of four common graves of Guatemalan people disappeared during the armed conflict (1960-1996), at the La Verbene cemetery, in Guatemala City, 16Jun2010
Пензионираниот генерал Ото Перез Молина ќе стане претседател на Гватемала и ке биде прво воено лице кое доаѓа на таа функција откако пред 25 години се стави крај на воената власт.
Молина добил 54 насто од речиси целосното пребројување на гласовите.
Тој вети дека ќе се бори против криминалот, убиствата и мексиканските картели за дрога кои ја користат Гватемала како транспортна рута. Критичарите на Молина пак велат дека неговиот имиџ е нарушен поради службата во армијата за време на 36 годишната граѓанска војна меѓу 1960 и 1996 кога над 200 илјади луѓе беа убиени.
Тогаш армијата беше осомничена за убиства на левичарите.
XS
SM
MD
LG