Достапни линкови

Повеќе од 60 мртви во терористички напади во Нигерија


Архивска фотографија: Бомбашки напад во Абуџа, главен град на Нигерија на 26 август 2011 година.
Повеќе од 60 луѓе се убиени, а многумина се повредени во бранот престрелки и бомбашки напади што се случија во североисточна Нигерија изминатава ноќ. Нападите се случија околу Даматуру, главен град на државата Јобе. Бомбашките напади биле насочени кон цркви и полициски станици. Засега никој не ја презема одговорноста, но властите ја обвинија радикалната муслиманска секта Боко Харам, која врши атентати и спроведува бомбашки напади на северот на Нигерија.
XS
SM
MD
LG