Достапни линкови

Берлускони против помош од ММФ


Лидерите на Г 20 на состанокот во Кан се договорија за зајакнување на финансиските ресурси на Меѓународниот монетарен фонд за поголема заштита на земјите од финансиски кризи. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека Италија се согласила на ММФ да му дозволи да го контролира прогресот на реформите во таа земја. Од друга страна, италијанскиот премиер Силвио Берлускони рече дека Италија одбила таква асистенција од ММФ.
XS
SM
MD
LG