Достапни линкови

Во Пеќ, состанок за регионалната безбедност


Фатмир Бесими
Министерот за одбрана на Македонија Фатмир Бесими денеска учествуваше на првиот Регионален министерски состанок, кој првпат се одржува на Косово, а на кој учествуваа министри за одбрана и високи преставници од Албанија, Црна Гора, Хрватска, Словенија, како и адмиралот Марк Монтгомери од Европската Команда на Соединетите држави. На состанокот, како што соопшти Министерството за одбрана, била потпишана заедничка изјава за натамошно продлабочување и зајакнување на односите на земјите од регионот.
XS
SM
MD
LG