Достапни линкови

Г - 20: ќе се зголемат ресурсите на ММФ


Кан 04.11.11 Втор ден од самитот на Г 20
Лидерите на Групата 20 најразвиени економии и земји со забрзан економски развој на средбата во Кан се договорија за зголемување на ресурсите на Меѓународниот Монетарен Фонд со цел да се спречи кризата во Европа.
Сепак, како што изјави Претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпуј, не е решено како тоа да се направи.
На самитот главна тема се и реформите на глобалниот монетарен систем и европската должничка криза, од која осбено е погодена Грција.
XS
SM
MD
LG