Достапни линкови

Сириската армија продолжува со насилствата


Syria -- A video grab shows two young boys sitting next to the body of a dead man identified as Yahya Hamad from Baba Amer neighborhood in Homs, undated
Уште тројца цивили се убиени во сирискиот град Хомс и покрај владиното ветување дека ќе запре со насилството против анти владините демонстранти.
Според активистите, во градот било стрелано со тенкови.
Вчера таму беа убиени 20 лица.
Сирија, инаку се согласи со предлогот на Арапската лига да ја повлече армијата од улиците, да ги ослободи политичките затвореници и да започне дојалог со опозицијата.
Опозицијата пак повика денеска на масовни протести за да ја тестира владината намера да се држи до договорот.
XS
SM
MD
LG